Agentura Osiris 1
ukázka
(mystery román)

 
Kapitola třetí: V zámku a podzámčí

  Snažím se co nejlépe naslouchat. Ta melodie nyní zní, jako by přicházela ze všech stran, ale tak nějak tiše, odněkud z dálky. Než na to stačím upozornit Maxe, melodie utichá. Zdá se však, že i Max naslouchá. Ale podle výrazu v jeho obličeji není možné vyčíst nic konkrétního. Možná si pohvizduje některý z dělníků, co tu dělají ty opravy, jenže přesto všechno mám divný pocit. Ta melodie je tak vemlouvavá a nejde prostě dostat z mysli ven.

Vcházíme do velkého pokoje přebudovaného na pracovnu. Je zde znát pedantský pořádek, čímž majitel pokoje jasně dává najevo, že si na nějaké okolky nepotrpí, má rád vše přesně naplánované a v pořádku. Od stolu se zvedá muž, ve kterém poznávám Maxova otce. I když známky „kmene Afrických bojovníků” jsou vepsány do jeho rysů téměř neznatelně, přece jen mu daly do vínku statnou postavu a přes padesátý rok věku stále černé vlasy jako uhel. Rozhodně bych mu víc jak padesát let nehádal. Při pohledu na něj mě napadá,
že je mi povědomý. Ale nemůžu přijít na to, odkud. Jistě jsme se letmo viděli ve městě. Ano, to bude ono, myslím si. Kde taky jinde?

Běžně nesnáším nějaké formality a představování. Mám strach, že dostanu řádně vynadáno,
co že jsem to dělal v parku, protože to je první otázka poté, co se vzájemně představíme. Naštěstí vše probíhá pohodově. Max zareaguje rychle a než ze sebe něco kloudného vykoktám, už je pan majitel zámku, Maxmilián Potůček, docela v obraze. Debata se protahuje do pozdního odpoledne. Probíráme kde co. A to nejen z mé strany, ale také něco málo i ze strany hostitelů.

Ukazuje se, že Potůčkovi jsou výborní hostitelé. Kromě zmínky, že pracovali jako odborní poradci na ambasádě v Súdánu a Egyptě se ovšem zatím nic bližšího nedozvídám. Zajímají se spíše o moje zkušenosti z bývalého zaměstnání, o obyvatele našeho městečka, o pověstech ohledně zámečku a také o moje budoucí plány. Do debaty se přidává sem tam i Max. Jasně, že vypráví tu úsměvnou historku ze zahrady a také to náležitě „připepřuje”. Potůčkovi se dobře baví.
No co už… myslím si. To mám za to, že jsem lezl na soukromý pozemek.

Max připomíná, za jakým účelem jsem vlastně do zahrady vešel. To evidentně zajímá Maxovy rodiče. Je vidět, že jsou překvapeni. Když Max promluví o melodii, kterou si někdo pohvizduje, zpozorní. Paní Potůčková přiznává, že už něco sama zaslechla nedávno. Dokonce je jí ta melodie povědomá, ale nemůže si vzpomenout, o kterou písničku, či melodii vlastně jde. Překvapuje i Max. Povídá, že slyšel tuto melodii dnes na schodišti, což mě vyvádí trochu z míry, protože jsem si nevšiml,
že by něco slyšel. Každopádně nyní alespoň vím, že nejsem cvok a že to má reálný podklad. O to víc se vše stává podivným.

Nakonec se do toho vloží Maxův otec. Zdá se, že má možná na vše vysvětlení. „Je spíš pravděpodobné, že si pohvizduje některý z kluků, co nám tu dělají opravy, nemyslíte? Nehledejme něco tam, kde se dá najít rozumné vysvětlení. A mimoto, Martine, jak se tak dívám na tu fotku, co jste přinesli ze zahrady, tak na ní vidím svého otce. A ta fotka je celkem dost stará. Jak jste k ní přišli?”

Odpovídám, že je to foceno někde na dovolené. Moji prarodiče tehdy odjeli na zájezd do Egypta. Tehdy to byla velká novinka. Minulý režim míval s Egyptem dobré vztahy a tak Češi měli povoleno jezdit do této země. Maxův otec poznamenává, jak je vlastně ten svět malý, že se zrovna v tu dobu potkali s jeho otcem. Takže záhada vyřešena.

Jenže v tu chvíli mě napadají další souvislosti, které do té „až moc krásné mozaiky událostí” nějak ne a ne zapadnout.
Třebas ta melodie. Jak je možné, že ta melodie „pořád šla přede mnou”, ačkoliv jsem šel dost rychle na to, abych toho „hvízdálka” uviděl? A pak ta fotka. Může být, že moji prarodiče zrovna na té dovolené náhodně vyfotili Maxova dědečka, ba dokonce ani nemusíme nic považovat za náhodu, protože našinci ve světě jsou vždy rádi, když potkají někoho ze své země, s kým si mohou popovídat. Jenže PROČ je mi ten pán tak nějak povědomý? Jako bych ho znal. Nemůžu se toho pocitu zbavit.

Posléze však nechávám tyto myšlenky prozatím stranou. Maxův otec se mě ptá, zda bych nechtěl zkusit novou práci.
No výborně, to už zní jako zajímavá nabídka. A tak poslouchám, o co by vlastně šlo. Původně by totiž o tom Maxův táta ani neuvažoval, ale na nějaké konferenci v Praze potkal dávného kamaráda ze studií. Slovo dalo slovo, prodebatovali co se dalo, zavzpomínali na staré záliby a nakonec i na to, jak se neustále pídili po různých tajemstvích starobylé Prahy. Pan Potůček se také dozvěděl, že jeho kamarád sám nyní zažívá na své venkovské chalupě, kam jednou za čas přijíždí se zrekreovat, také podivné záležitosti. Posmutněle panu Potůčkovi povyprávěl, že tady jsou lidé tak zmaterializovaní za těch několik desetiletí minulého režimu, že pro tyto věci nemají vůbec pochopení.

Nakonec prý musel za pomoci nějaké paní, která se v tom vyzná, všechno zařídit sám. Jednalo se asi o
poltergeista, který po nocích na půdě dělal různé škumprnákle. (Poltergeist = zbytková energie původního majitele.) Ten kamarád si napřed myslel, že si z něj někdo dělá legraci a tak tam dal kamery s nočním režimem. Ale v momentě, kdy na obrazovce bylo vidět jen samovolně se otevírající zásuvky starých kredenců a pohybující se židle, mu bylo jasné, o co že to vlastně jde. Navíc z dob studia už měl něco nastudováno i v této oblasti a tak si nakonec s pomocí té paní poradil.

Maxova tátu hned napadlo, že si vlastně může nepřímo splnit sen svého mládí a mít svou vlastní skupinu lidí, kteří by se takovými případy zabývali. Má na to prostředky a navíc Max potřebuje nějaký životní cíl. Založit malou agenturu přece není takový problém. A když se k tomu ještě přidá široké spektrum kontaktů na různých místech, pak by byla zaručena možnost se dostávat do míst, kde se ostatní jen tak nedostanou a to se týkalo nejen informací.

Potůček starší obvolal pár svých známých. Za dobu, kdy byl na konzulátech v Egyptě a Súdánu, mnohým vypomohl jak přímluvou, tak i zázemím v době cestování dotyčných lidí po Egyptě. Nasbíral za tu dobu hodně dobrých přátel. A dobří přátelé nikdy nezapomínají. Jeden z nich, inspektor Hájek z kriminálky, se sice nápadu svého přítele Potůčka ze srdce zasmál, ale nakonec vážně přiznal, že „jeho kluci” sem tam něco při svých případech zaznamenají, jenže nemají stejně čas to řešit, takže pokud to bude možné, tak mu tyto věci může přihrát za to, že se pak alespoň něco zajímavého dozví a třebas to pomůže i s případem.

Tak se postupně vykrystalizovala finální verze malé soukromé agentury s názvem Osiris. Přestože původně Maxmilián starší chtěl veškeré bádání financovat z vlastní kapsy, našlo se nakonec několik institucí, které se o tom dozvěděly právě od jeho kontaktovaných přátel a nakonec měl přislíbeny peníze jak z Krajského kulturního muzea, kde výměnou za informace z případů byli ochotni přispívat ze svého rozpočtu nemalou částkou, tak i inspektor Hájek dokonce prosadil, že pokud by agentura pracovala na čemkoliv, co by se pak týkalo případu, bylo by možné toto zpoplatnit.

Zkrátka než se kdo nadál, tak se těch institucí sešlo více. Dokonce někteří správci hradů a zámků projevili zájem. Je jasné, že pokud se prokáže „nějaké to hradní strašení”, pak to bude znamenat velké plus pro danou lokalitu a návštěvníci se jen a jen pohrnou. Takže po této stránce to byla hotová věc. Ovšem bylo též hned jasné, že Max sám na tuto práci stačit nebude. 

Kupodivu samotný Max připustil,
že přece jen je lepší dvojka bláznů, než blázen samotný, který se pak leckdy může dostat do problémů, čímž dal jasně najevo, co si o tom nápadu svého táty myslí. Na druhou stranu věděl, že by byl pánem svého času, měl by „práci” a tím pádem od svého otce trochu klidu. Maxmilián Potůček starší je totiž velmi přísný a zásadový otec. A toto mladý Max dobře ví. Není radno si otce moc naštvat.

Tak se zrodil nápad, přijmout ještě někoho k Maxovi. Zdá se, že jsem přišel „na jeviště v čase prvního jednání”, protože Potůčkovi ještě ani nestihli dát inzerát kvůli volnému místu v agentuře. Probírám s Potůčkovic rodinou vše, co se týká této agentury. Vypadá to, že se bude dost cestovat. To mi vyhovuje. Na tu pracovní nabídku tedy kývnu. Někde podvědomě cítím,
že toto je úplně jiná cesta a úplně jiný osud. Dobrý, nebo špatný? Na tohle už moje podvědomí nereaguje. Takže je vše „ve hvězdách?” Možná ano.

V následujících hodinách jsem seznámen se všemi povinnostmi týkajících se agentury a práce. Není to nic složitého. Veškeré vybavení si máme s Maxem sepsat a hlavně od všeho jsou nutné účtenky. Je jedno, jestli je to od oběda, nebo z obchodu s botami - prostě vše, co se týká agentury, chce mít Maxův táta poctivě zdokumentované. Nakonec přichází řada i na výši platu. Musím uznat, že jsem velmi spokojen. Až tak dobré podmínky jsem nečekal. Pochopím, že toto jsou lidi, které bych nikdy nechtěl zklamat. Teď jen záleží na tom, zda budou takoví opravdu, jak se prezentují nyní.
No… uvidíme.

Sepsání výbavy pro naši práci by nemělo trvat dlouho. Vtip všeho spočívá ovšem v tom, že ani jeden z nás nemá potuchy,
co vlastně bychom měli mít. Maxův táta připomíná, že snad pro začátek by mělo stačit lepší auto, „nejlépe ten Land Rover, co je pro tebe tak velký, viď maminko. Ty se ho jistě ráda zbavíš. Oni si s tím kluci už poradí. A tobě koupíme něco menšího a příjemného na řízení, no ne?” Paní Potůčková sice moc nadšeně nevypadá, nijak však tuto manželovu větu nekomentuje. Za to pan Potůček se usmívá, protože tím pádem jeden problém je podle něj vyřešený.

Nakonec to dopadlo tak, že k dispozici máme Land Rovera 3.2, notebook s internetovou kartou, určitý obnos na kreditce a zítra můžeme vyrazit. Nevím teda ještě kam, ale Potůčkovi slíbili, že něco se rýsuje nedaleko, jen je potřeba si to ověřit, zda to platí. Ptám se, o co jde, ale prý to bude takové překvápko. Zítra se dozvím více. Myslím, že naše dnešní debatování skončilo. Poděkuji Potůčkovým za pohostinnost a Max se nabízí, že mě odveze domů, stejně jede ještě nakoupit věci na zítra.

Jdeme směrem k parkovišti před zámečkem. Land Rover je velmi impozantní auto. Max mi vypráví, co vlastně tahle mašinka dokáže. Popisuje, jak s ním zkoušel různé fígle v terénu a jednou to přehnal a málem se i převrátil. Hned na to mě upozorňuje,
že toto je velký a strašlivý tajemství, protože jestli se to tatík domákne, tož nám sebere auto a dostaneme do ruky tak leda opratě. To chápu a tak na něj spiklenecky mrknu. 

Z parkoviště je nyní krásně vidět celý park a západ slunce. Červánky přecházejí do tmavomodré a šedě oranžové škály barev. Nádhera. Zámecký parčík teď působí velmi zajímavě a tajemně. Strom, u kterého jsme dnes ráno našli „poklad”, téměř není vidět. Ono vůbec, jak se stmívá, tak vše venku je tak nějak větší a tajemnější. Okna ve spodních patrech zámečku jakoby skrývala průchody do jiných světů. Když jsme byli malí, tak toto jsme si vždy představovali. Co okno, to jiná realita.
No jo, krásné sny z dětství.

Max nasedá do auta. Je nejvyšší čas „testnout„, jak že se v takovým nóbl auťáku cestuje.  Skoro už otevírám dveře. Max mi právě něco chce říci,
ale v tom oba ztuhneme jak sochy. Někde z místa mezi zámkem a parčíkem opět slyšíme tu melodii. A je mi v té chvíli konečně jasné, že Max ji slyší taky.

„Co kdybychom se tam šli podívat? Je možné, že přijdeme na to, kdo to je.” Navrhuji Maxovi.

„To nemá smysl. Já to nechtěl prve říct, ale tuto melodii slyším od té doby, co jsme tady přijeli. Každý večer a vždy to jde někde odtamtud. Už jsem mnohokrát hledal a mnohokrát vyčkával, ale nikdy jsem nenašel původce té melodie. Tak už vím, že nejlepší je - to zatím neřešit. Jestli věříš opravdu na záhady, tak tady máš náš první nevyřešený případ”, odvětí Max. Jsem dost překvapený jeho odpovědí.

Max se baví na můj účet. „A proč si myslíš, že jsem šel s tebou pro ten tvůj poklad? Normálně bys za vlezení někomu na pozemek už byl někde na ,pokecu‘ u policajtů. Jenže jak jsi se zmínil o té melodii, tak mi něco říkalo, že toto není jen tak. Víš, nevěřím moc na náhody. Podle mě náhody vůbec neexistují.” Vysvětluje mi.

K tomu není co dodat. Ale jedna věc mi stále vrtá hlavou. „Jak můžeš podle toho, že jsem slyšel melodii, vyvozovat, jestli nejsem doopravdy zloděj a nejdu tu něco krást?”

„To je jednoduché, Martine. Ta melodie je totiž zvláštní tím, že ji neslyší každý. Dělal jsem nenápadný průzkum i mezi lidmi, co opravují zámek a jednu věc ti povím -
NIKDO tu melodii neslyší, kromě naší rodiny a teď tebe. A mimo to - když jsi ještě vzpomínal, jak jí zpívávala tvoje mamka, tak tím více je to tajemné. Takže proto ti říkám, tu melodii prostě neřeš. Jednou na to přijdeme. Jedna věc je jistá - ta melodie z nás momentálně udělala pracovní tým. Bez ní by ses tu nikdy neobjevil.”

V tomhle má Max naprostou pravdu. Je tu příliš mnoho „náhod„ na to, aby to byla všechno
náhoda. Melodie zní dále. A líbí se mi. Připomíná něco velmi známého. Jenže CO to je?  Zároveň mi vyplouvají na povrch vzpomínky, které jsou hluboko ukryty. Vzpomenu si znovu na toho pána na fotce. Je to opravdu „náhoda”? Také nevěřím na náhody. Zdá se, že vše má svůj skrytý smysl.

… a ta melodie se stále tichounce a tklivě line večerním tichem.


počítadlo.abz.cz