Transformers: poslední rytíř (2017) - 75% za Bayův ROBO_fest

sci-fi / action
Další Bayův „tanec s roboty“. Sága pokračuje a je úžasné sledovat všechny ty triky, které jsou neuvěřitelně působivé. Střih je trochu chaotický, takže sem tam je třeba dávat pozor, abyste se pak vyznali v ději.

Krásná a velmi realistická podívaná, která zdatně vykrývá občasné dějové nedostatky. Doporučuji všem ROBO_fandům."Jsem Optimus Prime a vzkazuji vám - nelezte na planetu Zemi, nebo budete mít co do činění se mnou!"

Takhle nějak začíná další z dílů Transformers. Pokud znáte předchoz díly, jistě víte, že dobrá a zlá strana robotí síly si daly vzajemně na držku, zlí robotí zmetci Deceptikoni v čele s Megatronem buď byli zpacifikováni a pozavíráni a nebo rovnou posláni na věčnost a protože lidstvo umí být jako obvykle hezky "vděčné", tak dobří a pomáhající robotí kavalíři (Autoboti) byli najednou na Zemi nežádoucí.

Někteří z nich tedy odletěli se smutkem v robotích kukadlech a protože chudák boss těch dobrých robotů - Optimus Prime to v poslední vzájemné fackovačce s Megatronem a dalšími moc nezvládl a byl takzvaně "vystřelen" do vesmíru k věčné pouti - zůstalo pár jeho věrných robotích přátel přece jen na tajňačku tady na Zemi, kde žijí jako robotí bezďáci.Letmé seznámení s dějem:

Děj začíná megalomanskou vsuvkou do doby krále Artuše a věčně ožralého Merlina (smutné zobrazení kultovního čaroděje, že? Prostě holt Bay se s ničím nesejří..)
Zatímco se Artuš snaží vyhrát velkou bitvu nad Saskými válečnými hordami a tajně doufá, že Merlin dodrží slib a provede velké kouzlo, které všechny zachrání, vyhrají tak bitvu a zatímco probíhá lítý a krvelačný boj ve velkolepém stajlingu, kdy se rvou obrovské armády, katapulty střílejí a vůbec je válečně středovece všelijak veselo - Merlin uhání na koni, chlastá, jak jalůvka a furt mele cosi o tom, že si dá ještě jeden hlteček na kuráž.

Nakonec Merlin přece jen dorazí k jakémusi vchodu do jeskyně, která je vlastně vchodem do pradávno havarované lodi robotů a začne tam hulákat jak na lesy, aby mu tajemní obyvatelé jeskyňky pomohli zachránit kolébku staré dobré Anglie. I slitují se nad ním nějací hlídací robotci (velcí jak barák) a dají mu ku pomoci cosi jako "velkou kouzelnickou hůl", za kterou by se nemusel stydět ani Gandal Šedo_Bílý z LOTRa a že mu pomůže ovládat "draka". Jasně, že "hůl" je obří elektromagnetický ovladač a drak je v podstatě složenina ze 13-ti dobráckých robotů.

Přiožralé Merlinisko tedy vládne ovladačem a vede si svého draka, který pak párkrát dýchne svými třemi hlavami oheň tak mocně, že dráčci o Daenerysky z GOTu jsou proti tomu neduživí chcípáčci a Artuš se svými rytíři tak vyhraje bitvu.

(Toto uvidíte v prvních zhruba 8-minutách.)
  
Současnost:

Robotí klaďasi živoří tajně na Zemi, zatímco zlí záporáčtí roboti hezky živoří v "base". Protirobotí vojenské jednotky "mají všechno pod kontrolou", takže podle hesla - "v Boha věříme, ostatní kontrolujeme" - si neberou s žádným robotem servítky. Lidstvo zapomnělo, jak Autoboti ještě nedávno chránili lidstvo.

Optimus Prime se při svém plachtění vesmírem dostane na COSI, co vypadá jako jeho původní planeta. Hned na to je konfrontován nějakou vznášející se oktopusáckou roboticí, která mu vysvětlí, že je jeho stvořitelem a že on, Optimus, může za zničení vlastního domova, protože je takový a makový a že to tedy musí napravit, jinak bude zle. A jak že to napraví? Jednoduše - vrátí se hezky zpět na Zemi, jako zlý nedobrý Optimus, najde tu hůlčičku, se kterou kdysi Merlin ovládal Draka Moromraka a pomocí této hole  zničí Zemi na úkor svého domova, který vysaje ze Země veškerou energii.

Mezitím samozřejmě Megatronovi už taky otrnulo, začíná zase moc machrovat a jak jinak - taky má zálusk na tu ovládací palici. Vynutí si na vojácích propuštění pár svých extra zlých kámošů, aby se také vydal hledat tajemnou hůlku ovladačku "draka" a světů. Naštěstí tady máme i ty věrné dobré kavalírské roboty a legrace ve velkém stylu může začít.

A zatímco si Mark Wahlberg hraje ve vyhnanství na  neznámém vrakovišti s malými Dinobotími dětmi a je nadšený z toho, jak z nich jednou budou určitě super velcí Dinoboti (hlavně mi tady prosímtě už nefoukej ten ohýnek, to bysme vyhořeli, víš? No ty jsi ale šikulka.. ťu ťu.. ňu ňu.. hodný Dinobotek. Jen musíš víc trénovat s tím ohněm, víš? :o) - tak na jistém místě začíná boj o přežití Země. Ani Mark nezůstane jen na tom svém vrakáči. A dokonce potká i poslední z rodu Witwicků, protože jen ta je totiž... ;o)

- konec spoilerování -


Závěr a hodnocení:

Vizuální stránka je luxusní. Je úžasné sledovat všechny ty triky, které jsou neuvěřitelně realistické. Po této stránce je to dechberoucí. Ovšem hlavní problém tohoto filmu je trochu chaotický finální střih. Třeba na začátku, kdy máte zaběry na rvoucí se armády Sasů a Angličanů, tak už jen ty monumentální záběry a kulisy, včetně herců a komparsu - by určitě neměly být jen pro ani ne pětiminutovou stopáž + další tři minuty sledujeme chlastajícího Merlinovouse na koníkovi. To je takové mrhání materiálem, že to nemá obdoby! Klidně tomu mohli dát třeba 15 minut.

Hudební podkres - je opravdu stále téměř tím dokonalým podkresem, jako u dřívějších dílů.

Myslím si však (a tajně v to i věřím), že Michael Bay měl matroš tak na tři další díly a nechal to tak nějak rychle sestříhat do jednoho, aby stihl odevzdat film v termínu a teprve až vydá "rozšířenou verzi", tak to bude opravdu mnohem lepší dějově a méně chaotické. Zatím se zdá, že se snažil do filmu hlavně narvat co nejvíce okázalých filmových triků, takže divák v podstatě ani nestihne souznít s hlavními hrdiny naplno tak, jak byl zvyklý u dřívějších dílů.

Jinak po všech stránkách je vidět, že film si rozpočet zasloužil a že ho také využil.

Na jedné fotografii rodokmenu Witwickiů lze spatřit i vykuleného Shihu LaBeoufa. Mimochodem - co se vlastně stalo s tímto Witwickym dějově? Víte to někdo?

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz