Temná věž (2017) - 75% za první díl adaptace ságy mistra Kinga

action / mystery

Celkově velice slušný počin a zdárná adaptace první části Kingova románu o Středosvětě, který určitým způsobem propojený s tím naším.

Příště by to chtělo moc neblbnout s tou politickou korektností. Znalci Kingovy ságy jistě ví, co myslím.Když jsme byli malí, vždycky se nám zdály sny, To je jasné. A většinou ty sny byly také hodně živé. Jenomže tak živé, abychom v nich viděli nějaký paralelní svět, v něm jakési krysí lidi, kteří se maskují do lidské kůže a z našeho světa kradou děti s paranormálními vlohami, aby je pak připojovali k jakémusi přístroji a pomocí té jejich energie zkusili odstřelit jakousi tajemnou, velice vysokou skulpturu, nazvanou "Temná věž" a po probuzení to všechno uměli nakreslit na papír - tak takové sny jsme určitě nemívali.

No a vidíte - malý Jake Chambers tyto sny má a co víc - má taky pocit, že ten divný svět, co ve snu vídá a který se tam nazývá "Středosvět" - je opravdu nějak propojený s tím naším.


Dějové střípky pro seznámení:

Jake je malý kluk, který chodí do šesté třídy, užívá si své dětství se vším, co k tomu patří, včetně šikanování od starších "kamarádů" a především mívá velice živé sny. Jeho máma mu nevěří, že by ty sny mohly být skutečností a nevlastnímu fotříkovi tak leze na nervy, že dostane super nápad - chce nechat Jakea umístit na psychiatrické klinice (kde mu přece určitě pomůžou  pochopit ty jeho sny a neboj Jakeu, ta klinika přece běžně spolupracuje i s tvou školou, navíc to bude jen na chvilku..) s tím, že si jej tam přece jen nakonec nechají hodně let a on bude mít konečně klid na šukání jeho mámy, kdykoliv se mu zamane.

Jake marně vysvětluje matce, že ty sny jsou určitě skutečné. A že v tom snu viděl jakéhosi zlého zmetka mága, co jedním slovem dokáže zabít lidi a že tam viděl i jakéhosi chlapa, kterému říkají "pistolník" a který jediný je schopný tomu zlému playboyácky vystajlovanému a namachrovanému  magorovi mágovi odolávat a snad mu jednou i rozhodit sandál. Ne, nikdo Jakeovi nevěří. Je přece malý, má bujnou fantazii a jeho vlastní otec tragicky zahynul, takže se jeho snům ani není co divit.

Jakeovi nevěří máma, ani ve škole, dokonce ani jeho kámoš. Ale Jake začíná pozorovat, že někteří lidé, které na ulici míjí, vypadají zrochu jinak. Především mají na krku nepatrnou jizvu, kterou mívají právě ti "krysáci" v jeho snu, když nahodí lidskou kůži a pak vypadají jako lidé a co víc - jeden z bezďáků, který ho pozoruje, mu řekne zničeho nic, aby "na sebe dával majzla, jinak že ho ukradnou, odnesou do jiného světa také" a že "oni kradou děti, které vyzařují silnou mentální energii".

Jakeovi nedá spát jeden dům, co vídá ve snu. Zkusí jej hledat přes internet a kupodivu jej nakonec najde.

Do ústavu Jake nejde. Před dvěma "praconíky", kteří pro něj přišli, zdrhne oknem. A protože už nikomu nemůže věřit, vydá se hledat ten dům, takovou starou hnusnou ruinu, aby zjistil, že v tom domě je jeden ze starých portálů do jiného světa.

Tím Jakeovo dobrodružství právě začíná.


Závěr a hodnocení:

Upřímně - málokterému z tvůrců se vůbec povede zdárně adaptovat román od Stephena Kinga. Každý Kingův román je obrovským světem sám o sobě, se spoustou propracovaných postav, vedlejších zápletek a jen tohle by vydalo vždy spíš na mnohadílný seriál. Vměstnat byť jen jedinou knihu se ságy o Temné věži do jednoho filmu - je opravdu umění. A myslím, že tvůrci filmu uspěli na těch 75-80%.

Vizuální stránka - středně slušná kvalita po všech stránkách. Závěrečná bitva je velice zdařilá pistolník dělá čest své přezdívce. Myslím, že i tady tvůrci zdařile vystihli svět Kingova románu.

Protože momentálně letí "politicky korektní filmy", zvykněte si, že hlavní postavu pistolníka hraje Afroameričan a ne běloch, jako v románu. Nutno ovšem dodat, že ji hraje velice dobře. 

Celkově velice slušný počin a zdárná adaptace první části Kingova románu.

Už jste někdy viděli nabíjet revolver speciálním a bleskurychlým způsobem? Pak si to v závěru filmu dostatečně užijte. Je to nádherná podívána :o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz