Star Trek Discovery (2017) - 80% za cestu tam, kam se ještě nikdo nevydal

sci-fi seriál







Discovery je svým pojetím vyloženě podobná Abramsovým filmům a to jak akčními scénami, tak i pojetim StarTrekovského Univerza.

Umírněnější Abramsovo pojetí po akční stránce, ale zato dějově slušně vychytané. Čeká vás v podstatě nové StarTrekovské Univerzum poplatné dnešnímu vkusu akčního diváka, který má navíc rád tajemno, záhadno a rozhodně nepotřebuje salónní vykecávání.







Hned na úvod říkám otevřeně a jasně, přátelé - zavčasu zapomeňte na uhlazeného „Žána Luka Pikárda“ a jeho sluníčkově laděnou Odysseu.  Zapomeňte také na pohádkově laděná dobrodružství s madam Jenneweyovou z Voyageru a v potaz ani raději moc neberte cestovatelskou ságu Enterprise se Scottem Bakulou v hlavní roli a jeho pséčkem, co furt somroval po páníčkovi sejra.  I když - zrovna třeba Enterprise byla seriálem, který začínal brát Federaci přece jen víc syrověji a realističtěji, než jejich předchůdci.

Dřívější StarTrekovské série byly vždy o tom, jak sluníčková a absolutně spravedlivá Federace vždycky dokázala zatočit s jakoukoliv nenávistí, bojechtivostí všech vetřelců okolo a většinou tak nějak hezky, pohodově, naprosto úžasně květinkově, prostě všechno jako z románu od Danči Stýlové, akorát ve sci-fi hávu.

Poslední seriál z Rodenberryho světa - Enterprise - byl samozřejmě taky hodně přesluněný a pořádně sem tam přeslazený, ale přece jen už začínal pracovat se svou StarTrekovskou lajnou o něco drsněji.  Vetřelci a nepřátelé nebyli tak stupidně naivní blbečkové, kteří se dali v pohodě ukecávat a už vše nekončilo vždycky tím, že Federace opět zvítězila nad tou vší vesmírnou lží a nenávistí.  Tenhle syrovější posun ve světě Federace Planet ukázal jasnou cestu pro možný budoucí další seriál.

Od té doby uběhlo dlouhých (ale vážně - fakt nekonečně dlouhých!)  dvanáct let. Za tuto dobu nám opět posunul laťku ještě dál J.J.Abrams, pod jehož vedením byly natočeny do dneška (2017) další tři celovečerní Star Trek filmy a který posunul Star Trek právoplatně do 21. století se vším, jak se patří a to ryze po svém - udělal z něj nádhernou a dechberoucí akční podívanou, která vás nenechá pořádně ani vydechnout.

No a dnes, kdy se píše hvězdné datum 2017 - se stáváme svědky dalšího StarTrekovského seriálu s názvem Discovery. Ne, není to žádný fanouškovský a za barákem natáčený miniseriálek, který má tvůrcům StarTrekovského Univerza znít jako zoufalá prosba po dalším seriálu (i když upřímně - pokud jste shlédli některý z těch lepších fandovských kousků, pak musíte i vy uznat, že svou kvalitu to taky má).

Discovery je svým pojetím vyloženě podobná Abramsovým filmům a to jak akčními scénami, tak i pojetim StarTrekovského Univerza. Abyste se ale nemýlili - ne, není to zase vysokorozpočtový majstrštyk, kdy se na vás valí emoce z vize pro telata a vy v rozrušení marně hrabete prackou v prázdném kyblíku od popcornu, protože ten jste zbáglovali nevědomky už před pěti minutama, když chudákovi mladýmu Kirkovi, co se právě narodil - zabili otce.

Je to zhruba tak 60% Abramsovina po akční stránce, 90% po vizuální stránce a dějově je to vážnější. Není tady (zatím) žádný Kirk, co dělá volovinky, ani Uhura, co nasírá mladého Spocka, který to samozřejmě ryze Vulkánsky nedává nijak najevo. Ani tu nenajdete hláškujícího Kostru, nebo podobné týpky. Kdepak - tohle je sice malinko umírněnější Abramsovo pojetí po akční stránce, ale zato dějově slušně vychytané. A proč pořád srovnávám s Abramsem? Protože ten nastavil opravdu pořádnou lajnu.


Pár dějových momentů na seznámení:

Když budete první důstojnice, kterou vychovávali na Vulkánu, pak budete zřejmě pěkná drsňačka + v hlavě budete mít kvantovou teorii všeho + výcvik, za který by se nemuseli stydět ani v Mossadu. A taky nebudete mít v sobě dle okolí - moc emocí. Vaše kapitánka, ke které vzhlížíte, bude vaším vzorem a když vám sama řekne, že už je nejvyšší čas, abyste se i vy stala kapitánkou své vlastní „Enterprajsky“ s dalším pořadovým číslem 1xxx - tak budete určitě v sedmém nebi a je úplně šumafuk, jestli vám vymejvali emoce na Vulkánu, nebo jinde. Prostě člověka v sobě nezapřete.

Hezky s kapitánkou hned v úvodu zachráníte planetu jakýchci umrlcoidních hominidů, co vypadají jako kříženci korýše, mrtvoláka Salazara z Pirátů tím, že jim dvěma výstřely z laserové gunky „vyčistíte a prohloubíte“ studnu, aby ti chudáčci příšeráčci nevyscípali, páč na jejich planetě má být ještě 85 let sucho, jak na Sahaře a to všechno ryze úžasňáckým stylem poplatným právě starším sériím z tohoto Univerza. To je tak prvních 20 minut prvního dílu. A pak, vážení, začíná nová éra Star Trekové mytologie.

Vzpomínáte si, jak vypadali Klingoni? Celkem drsně, ale i hodně legračně. Tady tvůrci dali Klingonům nový ksicht a to doslova. V rámci „politické korektnosti“ jsou samozřejmě Klingoni černí (až na pár výjimek) a nemusíme chodit ani za hranice Federace, protože naše hrdinka první důstojnice člověčice vystajlovaná na Vulkánu je také hezky snědá a kapitánka je Asijského původu. Ostatní osazenstvo je  mimozemské.

Klingoni dostali novou vizáž, která mi trošku připomněla vzdáleně toho drakoidního parchanta Scorpiuse z Farscapu, co furt otravoval „Džonyho Krajtna“ a  trochu se zřejmě tvůrci určitě inspirovali z Prométhea a rasy „bohů“. Klingoňáci drsňáci ovšem dostali do vínku pořádnou bojovou náturu a v zájmu sjednocení jejich 24 rodových linií nenapadne jednoho z nich nic lepšího, než po sto letech začít vyvrbovat a dělat peklo hezky na okraji teritoria Federace.

A do této Klingonské „podnikatelsky-ryze-mírové-mise“ se připlete právě jedna z lodí Federace, na které je naše první důstojnice a její kapitánka. Jasně, že když nikdo neviděl Klingony 100 let, tak s nimi ani moc nepočítá. Takže když si naše první důstojnice superbojovnice šprťácky vehementně vydupe na kapitánce průzkumný průlet jen ve skafandru, aby si prohlédla jakýsi zajímavý „artefakt“, průser je na světě,
protože artefakt je obrovská bojová loď Klingonů, staršího typu, co se maskuje a postupně přibližuje k lodi.

Naše superdůstojnice přistane na „artefaktu“ a velice se podiví, když na ni vybafne Klingonský pohůnek s Bat'lethem. Jenže naše sporťačka ho nechtěně zabije a sama skončí málem na prvotřídních kosmických márách kvůli ozáření. Díky této její misi se Federace dozví o Klingonech v teritoriu. Marně přemlouvá naše důstojnice kapitánku,
že pokud chce, aby bylo nějaké vyjednávání s Klingon_magory, tak je mnohem rozumnější rychle zaútočit jako první a pak by měli Klingoni respekt. Jenže to víte - kapitánka je ryze sluníčkově federačně odkojená a zazní tam úžasná hláška - „Federace nikdy nestřílí, jako první!“

To už se v naší roztomilé první důstojnici ryze nevulkánsky projeví lidské city a udělá něco, co nikdo před ní ještě neudělal - ultimátním Vulkánským chvatem pošle kapitánku k zemi a stane se vzbouřencem, aby začala jako první střílet na Klingony. Nebudu těch „pár dějových střípků“ protahovat. Kapitánka není taky z těsta, takže než se začne střílet, tak si zpět přebere lodičku, nechá naší důstojnici zavřít do vyfešákovaného ajnclíku a samozřejmě chce s Klingony vyjednávat.

Klingoni ovšem přiletěli vyjebávat. Začnou pálit, jak u Verdunu, do toho se připletou další lodě jak Federace, tak Klingonů a Federace tentokrát dostaně řádně přes držku. Loď naší bývalé první důstojnice  byla ušetřena jen proto, aby zvěstovala příchod Klingonského impéria do Federačních luhů a hájů. A to je takový průser, že dokonce i kapitánka na chvilku zapomene, že její milá a úžasná poddůstojnice je rebelka a společně vyrazí na jednu speciální misi, která skončí velice zvláštně.

Pak první důstojnice ztrácí svou hodnost, je za vzpouru odsouzena na doživotí a převážena podle potřeby trestaneckých kolonií, kam je třeba. A jednoho dne se se svým transportem dostane i na loď Discovery. Je to vědecká loď. A co že to zkoumá? Tak to je zatím pro vás velké tajemství “o)

Veškerý popis výše se týkal prvního a části druhého dílu. A teprve na Discovery začíná ta pravá a velice tajemná a temná legrace, protože …


Závěr:

… dál vám nic spoilerovat nebudu. Jen vás ubezpečím, že rozhodně se nudit nebudete.  Čeká vás v podstatě nové StarTrekovské Univerzum poplatné dnešnímu vkusu akčního diváka, který má navíc rád tajemno, záhadno a rozhodně nepotřebuje salónní vykecávání.

S tou korektností to bohužel tvůrci dost přehnali, protože do takového seriálu zamontovat i homosexuální vztah jistých protagonistů - mi přišlo už vážně přes čáru..

A taky by mě zajímalo, kdo jim navrhoval ty metroušské hadříky vydávající se za "uniformu".. Brrrrr..

Takže vzhůru a odvážně tam, kam se dosud žádný člověk nevydal. A užijte si nádherný let, přátelé ;o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.










počítadlo.abz.cz