Salvation (2017) - 75% pro zachránce lidstva.

sci-fi / thriller / seriál

Pokud jste někdy zažili, že po jednom dílu seriálu se ihned těšíte na další díl a pak hned na další - tak máte možnost. Tohle je jeden z těch seriálů, který vás nenechá vydechnout.

Děj je zatím jakž takž vyvážený a když přepnete mozek do relax stavu, budete spokojeni. Seriál navíc rozehrává právě to dilema - "co uděláte, když zjistíte, že za půl roku bude zničený svět?"

Kdybyste náhodně zjistili, že do Země (té nádherné modrobílé vymazlené koule ve vesmíru) do půl roku napálí asteroid a dojde k totálnímu vyhynutí všeho a všech - co byste udělali? Počítám, že tady v ČR byste mnozí zalezli do knajpek a už byste odtamtud nikdy nevylezli. A ano - na Jižní Moravě byste zalezli do vinných sklepů, to je jasné ;o)

Ale vážně - co byste udělali doopravdy? Máte před sebou 181 dní života a časomírá běží.. Řekli byste o tom svým blízkým? Protože "co uši neslyší, to srdce nebolí a nervy šetří" - začíná mít naprosto nebývalý význam. Není tedy lepší se trápit sám a dopřát ostatním okolo sebe ten luxus blahé nevědomosti?


Naznačení děje:

Pokud jste studentem prestižní vysoké školy v USA, klidně můžete i zaspat a přiběhnout pak na přednášku bosý. Všechno je je prostě cajk. A vůbec nevadí, že si z vás dělají legraci. A proč to nevadí? Protože vy náhodou děláte na svém soukromém projektu, o který nikdo nemá zájem, ale vy se v tom projektu po nocích nimráte, spíte u něj, jak u dítěte a stává se z vás takový techno_geek a tím pádem máte všechny okolo tak trochu na háku.

Když ovšem tuto přednášku pořádá jistý mladý miliardář, kterého všichni berou jako Boha z technického Olympu, pak se přece jen zastydíte. Taky jste tentokrát mohli přijít včas. A když navíc zahlédnete mezi studenty jednu velice hezkou dívčinu, tak i ty boty si rychle obujete.

Ze sličné dívčiny se vyklube sličná vetřelkyně spisovatelka, protože vůbec nestuduje, prostě jen chtěla vidět techno_boha_miliardáře a třeba ji napadne nějaký nový námět na bestseller, takže se prostě sprostě na přednášku vetřela.

Na to, že jste geek, máte přece jen štěstí a podaří se vám dívčinu sbalit. Zatímco jí valíte šrouby do hlavy až ke zdárnému "splynutí jistých částí těla", počítač opodál neúnavně zpracovává výpočty pro váš projekt. A ve chvíli, kdy se s vámi oběma "země pohnula" a vy šťastně odpočíváte -
najednou zaslechnete výstražné pípnutí z počítače.

Když se ledabyle mrknete, co by se tak asi světoborného mohlo dít, ztuhnete hrůzou, protože jste právě uviděli něco, co jste vidět určitě nechtěli - data říkají, že k Zemi se blíží asteroid o vělikosti 7 kilometrů a bohužel dojde k přímé kolizi.

První, co uděláte je, že otravujete svého proferora astrofyziky, který vás určitě bude podezřívat z chlastu, jointování a nebo bůhvíčeho. Když mu ovšem pošlete data, řekne vám, že se na to "zítra podívá".

Druhý den zjistíte, že prófa do školy nedorazil a když u něj doma pak najdete všechno rozházené a když navíc po vás vystartuje nějaký nadupaný zmetek a vy musíte na kole ujíždět s větrem o závod - dojde i vám, že něco rozhodně není v pořádku.

Jediná možnost, jak o průseru s asteroidem dát opravdu někomu pořádně vědět - je říci to rovnou tomu vystajlovanému mladému floutkovi, co si hraje na techno_génia a ty svoje miliardy bůhví na čem nahrabal. Jenže dostat se k němu, to není jen tak. A pak jej náhodně zahlédnete, jak nastupuje do výtahu a uděláte další ztřeštěnost - prostě tam vlítnete, než se dveře zavřou a vychrlíte -
"jsem student XX, dělám jeden projekt YY a za 181 dní všichni zemřeme..!"

Ano, máte pravdu - tohle už zabralo i na miliardáře, kterého jinak hned tak něco nepřekvapí. Takže než se nadějete, už se dostáváte i do takových institucí, jako NASA, CIA, do Pentagonu (to je ta budova, co má 4 stěny a jednu rezervní) - abyste to teda vysvětlili a zároveň se dozvěděli, že NASA (samozřejmě, jak jinak) už o všem dávno ví a stáváte se jedním z lidí, kteří mají pomoci vymyslet, jak z té šlamastiky ven. K tomu máte k ruce miliardáře. Dobrý, ne? Mít k ruce neomezený rozpočet a technické vychytávky - to je pro záchranu civilizace přece to nejlepší.

Věřili byste tomu, že se najdou i zmetci, co pravděpodobně mají trochu jiné plány, než záchranu světa? No fakt - vypadá to, že se našli.
Támhle někdo ruší ovládání satelitů, tam zas někdo někomu pomůže ze světa a ani CIA vůbec netuší, co se to děje..


Hodnocení části dílů první série:

Pokud jste někdy zažili, že po jednom dílu seriálu se ihned těšíte na další díl a pak hned na další - tak máte možnost. Tohle je jeden z těch seriálů, který vás nenechá vydechnout. Děj je zatím jakž takž vyvážený a když přepnete mozek do relax stavu, budete spokojeni. Seriál navíc rozehrává právě to dilema, o kterém píšu na začátku -
"co uděláte, když zjistíte, že za půl roku bude zničený svět?"

Jasně, že se občas vyskytnou i nelogičnosti. Jenže které dílo je dokonalé? (možná všechna díla, protože přece "všechny květy jsou dokonalé.."o) Jedinou nedokonalost, kterou zatím těžce snáším - je ta, že musím čekat na další díl. Takže pokud máte možnost, vyčkejte až bude více dílů a pak to sjeďte naráz. Bude to bezva jízda.

Tak co? Kdybyste věděli, že za pár měsíců bude konec všeho, co byste udělali? A řekli byste to i dalším lidem? " ;o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz