Revolt (2017) - 75% sci-fi podle Blomkampova receptu

sci-fi / action

inspirace District 9, Chappi a Válkou světů - byla znát. Tvůrci se vizuálně hodně snažili. Byli jako MacGyver a mnohdy dokázali doslova z ničeho uplácat něco a ono to fungovalo.

Jižní Afrika má svá specifika. Ty jsou ve filmu doslova všude.

Dobrý dějový tah na branku. V podstatě se jede onlajn, žádné dlouhé vykecávání se nekoná.

Vzpomínáte si někdo na film "Číslo 5 žije", jak je tam ta scéna, kdy "Džony_Pětka" od pankáčů dostane darem takové hezké číro a jezdí si roboticky naštvaně po ulici, jako robotí macho_drsňák?

Tak v tom případě vezměte "Džonyho_5-ku", trošku ho sestylizujte do podoby Chappiho, nechejte jen ten skelet, zvětšete výšku tak na 5-7 metrů a máte "emzáka" z tohoto filmu jak vyšitého. Jo a samozřejmě mu nechejte to fešné číro, hezky kovové a výrazné.

V Jihoafrické republice se vůbec natáčí zajímavé počiny. Revolt - je jedním z nich.

Trochu dějové osvěty:

To se takhle jednou probudíte po jakési zřejmě "těžké kocovině" a zjistíte, že jste zavření někde v base (takové té, co vídáte občas ryze amerických blokbástrech - tedy zamřížovaná část místnosti hned kousek od stolu šerifa). Jenže vy ležíte na zemi v té báni, za zlaté prase si nemůžete vzpomenout, KDO jste, ani CO případně jste a když se rozhlédnete, tak všude v tom kanclu za mřížemi je bordel jak v tanku a zdá se, že to tam nikdo nehlídá. Zvenčí zaslechnete jakési vzdálené hlasy a zvuk střelby. Co uděláte? To, co každý - najdete na zemi kus skoby, či šroubu, začnete poctivě vyrýpávat omítku od cihel ve stěně a když uvolníte první cihlu a dovnitř zvenčí zasvítí to nádherné denní světlíško, tak začnete řvát jak na lesy.

Naštěstí zařvete jen jednou a pak na vás kdosi blafne odkudsi zpoza rohu. Zjistíte, že vás do prdele poslala jistá fešná medička, která je také zavřená, jako vy. Vysvětlí vám, že pokud nebudete držet tu klapajznu, tak sem vtrhnou nějací zmetci, zastřelí vás a ona že bude mít ještě horší osud. Než se vzpamatujete, hned je vám předvedena názorná ukázka, jak v JARu milují cizince ve filmu - do rozflákaného kanclu vtrhne banda místních mafošů, odstřelí nějakého chudáka Asiata, což sličná medička okomentuje tím, že "prostě momentálně místní nesnáší cizince".

Dojde samozřejmě hned na konfrontaci a testosteronové poměřování všeho možného mezi vámi a tím přiblblým mafiánským kokůtkem, který si chce medičku automaticky zařadit do svého harému a vás kdesi prodat na trhu s otroky. Jakmile ladnými a plavnými pohyby předvedete pár fajnšmejkrovských výpadů s kalašnikovem sebraným nepozornému mafiánkovi (zhruba 15-ti vteřinová záležitost / 6 mrtvých mafiánů + scéna, za kterou by se nestyděl ani Steven Seagal zamlada), dovíte se, že máte fakt pořádné okno, protože před pár dny začala jakási "Alien Invasion", kdy přilétly nějaké sviňské emzácké rachotiny, začaly unášet lidi po stovkách naráz a za odměnu pak vypustily jakési kovové robotí zmetky, kteří rozjeli genocidu lidstva. A taky jste musel být minimálně velký superborec ze zvláštních jednotek, protože takhle sundat celou skupinu macho_zmetků - tak na to už je potřeba vysoká škola bojová.

No a dál už jsou před vámi "samá pozitiva a sociální jistoty".. tedy - jakmile se i s medičkou vyštracháte z toho zabordeleného kanclu s kriminálem - začne vaše pouť kamsi k nějakým satelitům kdesi 500 kiláků od vás. A nutno dodat, že rozhodně to nebude žádná turistická procházka. Přerostení kovoví zmetci na každém rohu jsou pěkně ostří. Tvůrci se inspirovali nejenom Neillem Blomkampem, ale i Válkou světů a tamníma Tripodskýma potvorama. Ty zabíjely lidi tak, že vyslaly elektrický výboj, až se tělo rozpadlo na prvočástice a dolů padaly jen vystajlované hadříky bývalého člověka. Co se týká Revolt - tak buďte úplně klidní, protože tady nezůstávají po lidech už ani ty hadříky. Jenom jemný obláček dýmu po efektním výboji.

A jak tak hezky putujete těmi Jihoafrickými savanami, vesničkami a jakýmsi předměstím - potkáváte spoustu a spoustu zajímavých lidiček, ryzích to hrdinů, kteří neváhají za vás nastavit kejhák a nebo taky ryzích zmetků, kteří vás chtějí použít jako návnadu pro ty hnusné, nepodařené a velice zlé odnože Deceptikonů. Že jste bývalý voják - je  zřejmé.
Ovšem jak tak postupujete s tou trochu ušmudlanou a akční krasavicí bok po boku dál a dál, zjistíte, že COSI je ještě jinak, než by se mohlo na první pohled zdát..


Závěr a hodnocení:

inspirace District 9, Chappi a Válkou světů - byla znát. Tvůrci se vizuálně hodně snažili. Byli jako MacGyver a mnohdy dokázali doslova z ničeho uplácat něco a ono to fungovalo.

Jižní Afrika má svá specifika. Ty jsou ve filmu doslova všude.

Zabíjení lidí pomocí el. výboje - dovedeno k dokonalosti. Rychlé, efektní, poplatné přesně uvažování AI, kteří se slidmi párat nehodlají.

Dobrý dějový tah na branku. V podstatě se jede onlajn, žádné dlouhé vykecávání se nekoná.

Tvůrci na jednu stranu něco dovedli k dokonalosti, ovšem na druhou stranu některé věci nedotáhli v dějové logice. Ale kdo ví, třeba si nechávají otevřená vrátka ke druhému dílu ;o)

Některé scénky jsou tak trochu poplatné Africké mentalitě a obávám se, že tohle prostě běžný našinec nepochopí.

Finále si říkalo větší pointu a rozvinutější děj.

Jak by řekl štamgast od Kozla - "Ten voják je občas vážně nějakej divnej.. Ale drží se dobře, to zas jo.. Jen je nějakej jinej.. divnej.."

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz