Mumie (2017) - 60% plíživého zla

horor / mystery

Nečekejte od Tomíka hláškujícího Brendana Frasera. Tohle je totiž remake původní Mumie. Tenhle film se bere moc vážně. Chtělo to trochu odlehčit.

Tvůrci se také svezli na vlně zájmu o zombie filmy. Bohužel se to k tomu občas moc nehodilo. Mohli z tohoto námětu vytěžit mnohem víc!

TopGunový Tomík že si zahrál v remejku mumie? No to se podívejme.. Mrknul jsem na trailery a měl jasno - to chci vidět.. co zase z toho bude za počin..


Trochu děje v kostce, aneb kostka z děje:

když máte ve své jednotce dva neukázněné vojáčky frajery, co místo tvrdé vojančiny jenom vymýšlí, na čem a jak a kde by zbohatli - pak se nemůžete divit, že to pak dopadne následovně - Tomík s kámošem mají být průzkumníci a protože jsou kdesi na Arabsko_Egyptském území, tak by měli rychle cokoliv vyprůzkumničit a mazat zpět podat hlášení. Ale to oni ani náhodou, protože
co kdyby v této zemi plné zvláštních vykopávek a určitě ukrytých pokladů přece jen našli něco, po čem by vojenský mundůr pověsili navěky na hřebík?

Jenže tamní Arabové taky nejsou žádná béčka a rozhodně nesnesou jakéhokoliv cizince na svém území. A tak se začne pořádně akčnit. Tomík s kámošem lítají a hopkají po střechách pouštních bungalovů jako kamzíci v Alpách a samozřejmě jsou naprosto nesmrtelní, i když už už je s nimi dočista ámen.
Vtom palba utichne.. Arabové s křikem odjíždějí a oni zůstávají udiveně u jakéhosi kráteru po výbuchu..

No co, tak jaképak copak - určitě tam bude obrovitánský poklad, takže šup hezky dolů to prozkoumat. Jenže přestřelka jak od Verdunu přilákala i jejich jednotku a než se oba nadějí, dostávají to řádně vyžrat od nadřízeného, kterému je okamžitě jasné, že jediný průzkum, který se konal, byl tak jedině okolo jejich kapes a toho, jak zase zbohatnout. Marně se dožadují průzkumu té díry v zemi. Marně zapřísahají nadřízeného, že musí dole něco určitě být. Rozkaz zněl jasně -
zasypat!

Kdoví, jak by celý děj dopadl, kdyby se  na scéně neobjevila jistá archeložka a Tomík nedostal na uvítanou takovou přes hubu, až se celý začervenal. On totiž Tomík nejenomže tuhle krasavici v hotelu za něžného cvrlikání do ouška přefikl, ale ještě jí čornul materiály právě k této oblasti.

A tak velitel pro ty dva grázlíky vymyslí geniální trest  - oba budou sličné dámě k ruce a budou makat, až se z nich bude kouřit do daleka. A nemyslete si - archeologie není jenom něco ometat něžně štětečkem.

Kdyby všichni byli trochu vnímaví a přemýšleli, jistě by se museli ptát sami sebe, z čeho že měli Arabové takové fedry, že zdrhli rychleji, než pouštní vítr. Jenže to víte - "průzkumníci"..

Našli moji průzkumníčci? Našli, našli?? Jasně, že jo..
Našli jakýsi podivný hrob plný rtuti, která kapala z okolního terénu do tohoto místa. A v tom hrobečku našli bytelnou sarkofágovou rakvičku.. A v té rakvičce.. no co asi? Ale to zjistí až později. A jasně, že si zavolají hned letadlo (takové to obrovitááánské nakladní vojenské) a plán je jasný - převézt sarkofág i s bůhvíčím do Evropy.

Jenže jak si tak letí do té Evropy, nenapadne ty blázny v tom nákladovém prostoru u sarkofágové rakvičky nic jiného, než že by se mohli juknout, cože nám to tam hezky spinká za mumijku Leontýnku, když byla uložena v jezírku rtuti.

A sranda může začít..


Závěr a hodnocení:

Vizuálně i občasně akčně slušné. Zajímavý děj, i když sem tam musíte dávat pozor, abyste neztratili souvislosti.

Nečekejte od Tomíka hláškujícího Brendana Frasera. Tohle je totiž remake původní Mumie. Přiznám se, že ta verze s Brendanem byla díky tomu odlehčení a hláškování přece jen příjemnější. Tenhle film se bere moc vážně. Chtělo to trochu odlehčit.

Tvůrci se také svezli na vlně zájmu o zombie filmy. Bohužel se to k tomu občas moc nehodilo.

Mohli z tohoto námětu vytěžit mnohem víc!

- - -

Hned po shlédnutí filmu jsem všechny modely skarabeů, co jsem měl - odnesl pryč do garáže. Nechci je doma ani vidět! Tfujtajxl! Hrozné potvory! Brrrr...!! :o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz