Guardians Galaxy (2014) - 90% hvězdné jízdy ve velkém stylu

sci-fi / action / mystery


"I am Groot!"

"Jo.. Jasně.. Ale uznej, že to byl dobrý tah!"

"I am Groot.."

"Jak, že nebyl??! Říkám, že teď se pořádně konečně napakujeme!"

"I am Groot!"

"Ano. To víš, že fifty fifty.."
"I am Groot!"

Že nechápete, wo co gou? Tak klídek, protože abyste to "chápli", napřed je nutno shlédnout tohle úžasné dílko.

Dějové střípky:

Víte, co byste dělali, kdybyste byli Star Lordem? Já vám to řeknu - nasadili si na uši sluchátka z 80-tých let (taková ta ještě opravdová, poctivá, s opravdovými basy a vším tím opravdovým, takže se pak dal poslouchat i zvuk), pustili si k tomu walkmana, taky z 80-tých let s nějakým tím hitem z "osmdesátek" a.. začali pobíhat po jisté nejmenované planetě ve velice vzdálené galaxii a do rytmu špásovat s tamními "zvížátky".

A k čemu že byste na té planetě byli? No.. existuje taková zvláštní pověst o tom, že kdysi dávno mocné rasy z vesmíru měly nějaké strááášně mocné a silné speciální šutříky, pomocí kterých uměli předvářet celé planety a systémy a protože to bylo hodně nebezpečné, tak tyto hezké vymazlené kamínky dali od sebe a různě poschovávali po planetách. No a vy jste Star Lord, bývalý pozemský kluk, kterého ze Země unesli a co vyrostl mezi vesmírnou rasou pašeráků a kterého poslal jistý Yondu Udonta, aby jeden z těch kamínků našel.

Jenže Star Lord se přece s ničím a s nikým nesere. Takže nějakého Yondu má na háku a "diamant" si nechá pro sebe. A co udělá takový pašerák, kterého naserete? No co... Přes zobrazovací panel vás na dálku seřve, jak Artabana, povyhrožuje vám nejstrašnějšími tresty a vyrazí i s celou svou armádou pašerácké temnoty za vámi. Ovšem vy si samozřejmě jedete pořád vlastní lajnu. A další cíl? Kamínek prodat jistému maxiplanetárnímu překupníkovi za pořádný vývar v ryze celovesmírně platné měně.

Ovšem Star Lord není jediný, kdo prahne po těchto "kamenech vesmírné moci". Máme tady hlavního záporáka, ničitele světů, máme tady také jistou zelenou Avatarku, pak vyčůraného ukecaného mývala s kamarádem "stromákem", který je sice vysoký, silný, ale na všechno odpovídá jedinou větou - "I am Groot!"

Začíná velice zdařilá vesmírně akční podívaná, kdy o hlášky není nouze. Jestli Star Lord ten megalomanský šutrák opravdu dostane až k překupníkovi - to už se musíte podívat sami. Ovšem to, co jsem popsal výše, to nebyla hlavní dějová linie. Ta je úplně jiná - je o tom, jak se dokážou v zájmu dobra spojit různí hrdinové_psanci, aby tak čelili zkáze nám známému vesmíru.

Závěr a hodnocení:

Výborně vyvážené postavy, slušně nastavený děj, občas super hlášky, fůra inovativních nápadů, na vizuální stránce se nešetřilo.

Film vás nenechá v podstatě vydechnout, dokud nepojedou titulky.

Trošku mi vadil citově vyděračský úvod..

- - -

"Jen tak mimochodem - pamatujte si jedno - klasické kazety a walkman přežijí ve vesmíru naprosto všechno."

"I am Groot."

"No vážně! Dyť ten Star Lordův walkman od Sony prošel peklem mnoha bitev, havaroval s tou jeho kocábkou, čorli mu ho, pak zase hezky nuceně vrátili, koplo se do něj... atd. atd..."

"I am Groot!"

" No tak si nevěř... no.. furt! A di už do háje s tím tvým ,ájemgrútováním‘ ty vole.."

- - -

(Víte, že tu hlášku "I am Groot" nadaboval Vin Diesel ve více než 300 verzích? "o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.počítadlo.abz.cz