Evil Dead 3 - Army of Darkness (1992) - 65% za Ashe. "Hail to the King, baby!"

horror / comedy / fantasyTřetí pokračování kultovního hororu z roku 1981. Ash drží lajnu, jak to jen jde, hláškuje, maká, rve se a opět hláškuje.

Pro skalní fandy Evil Dead kultu - jasná povinnost. Ostatním bych jen doporučil, aby se prostě u toho skvěle bavili a nic speciálního od toho nečekali."Jmenuji se Ash... a jsem otrok..." zazní hned v úvodu filmu unavený hlas Ashe a vidíme v okovech jeho klopýtající postavu.

Jak tomuto vůbec došlo? Inu tak, že náš milý Ash J. Williams se dal v závěru druhého dílu srdnatě do čtení Necronomiconu a začal vymítat prastaré ZLO rozlezlé všude možně po chatě a okolí a v jeho přátelích a... zkrátka - s takovým gustem četl nějaká vymítací zaklínadla, že nejen vymýtil ZLO pryč z této reality, ale i sebe. Nakonec skončil i se svým Oldsmobilem, brokovnicí a motorovou pilou kdesi v minulosti poblíž jakéhosi hradu a než se vzpamatoval, byl obklíčen rytíři, kteří právě uviděli zázrak (z nicoty padající Ash + Oldsmobil + jeho zbraně) a začali mu provolávat slávu.

Jak se tedy ocitl Ash v okovech a hned na to v jakési "jámě lvové", kde si na něm mělo pochutnat COSI prapodivného a čemu evidentně museli obyvatelé hradu pravidelně přinášet lidské oběti ve formě otroků, aby je to COSI nechávalo na pokoji? Zřejmě tak, že jak známe Ashe a jeho drzou klapačku, tak asi se možná někomu z hlavních rytířů hradu znelíbil.  To se prostě nedozvíme. A takto začíná film, který je nepsaným třetím dílem Evil Dead.


Něco málo z děje od čaroděje Dobroděje:

To, že Ash se s nikým dvakrát nepárá, už víme. A taky mu trošku už z posledních dvou dvou dílů permanentně sem tam hrabe, takže pokud ho nikdo nerozčiluje, tak jen hláškuje a označuje okolní obyvatele za cucáky a widláky (ano, dokonce i když je vhozen do jámy k sežrání ČÍMSI), ovšem ve chvíli, kdy jej v té jámě poctí svou návštěvou babice posedlá samotným ZLEM, hned tu máme našeho starého dobrého Ashe a začne hned souboj na život a na smrt mezi ním a tou posedlicí.

Jasně, že Ash se nakonec dostane z jámy a jasně, že nakonec ho ti cucáci a widláci ještě rádi zvolí svým lídrem, protože zatímco oni se křižují v posvátné bázni, Ash hned ví, o co jde a je mu jasné, že ZLO se přeneslo i s ním do tohoto středověku. A taky se dozví i to, že podle legendy "přijde bojovník z nebes, aby čelil ZLU + musí se jít na jedno místo a správně přečíst jistou formuli a tím se ZLO zažehná".

Jenže Ash není dobrotivý bojovník z nebes, pouze svým přičiněním se dostal tam, kde teď je a navíc je velký machýrek, takže proč on by se měl učit nějaké pitomé zaklínadlo o třech slovech. Přece "Klaatu Barada Nikto" - si zapamatuje i blbec.

Jasně, že Ash... si to nezapamatoval... A tak se začne postupně odvíjet komediálně laděný tanec mezi ním, různými monstry, zkrátka ZLO má mnohem větší možnosti se projevovat. Tvůrci se pořádně vyblbnuli, o různé taškařice mezi Ashem a ZLEM není nouze. Bohužel se dost vytratila původní hororová linka, na které byl komplet vystavěn původní a kultovní Evil Dead. Nakonec se z toho stalo něco jako "fantasy_crazy_horror_comedy" s tím, že hororového je toho pramálo.


Závěr a hodnocení:

Opět celé dílko stojí na Ashovi. Tím je zaručen určitý status a kult série. Ash drží lajnu, jak to jen jde, hláškuje, maká, rve se a opět hláškuje. Vizuální stránka se tentokrát povedla napůl. Armáda kostlivců vypadala, jako kdyby ji animoval pan Zeman někdy v době Cesty do pravěku a věřím, že už tehdy by byl výsledek lepší... Občas mi to připadalo, že tvůrci na place rovnou dostávali nápady a rovnou je realizovali z toho, "co právě dům dal".

Pro skalní fandy Evil Dead kultu - jasná povinnost. Ostatním bych jen doporučil, aby se prostě u toho skvěle bavili a nic speciálního od toho nečekali.

Že nevíte, co se stane, když se Ash na sebe koukne do zrcadla a to zrcadlo mu spadne a rozbije se? Tak to se dobře dívejte, protože třeba Jonathan Swift by byl určitě nadšený "o)

Věděli jste, že Ash je prodavač z Walmartu? Pokud ne, tak na závěr je bezva scéna, kde vám nejen vysvětlí, proč právě ve Walmartu koupíte tu super brokovnici a bezva motorovku, které používá, ale názorně vám hned i předvede, JAK se to má správně používat :o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz