Dead (2013) - 70% krvavého „zla“

horrorTi, kdo neviděli původní Evil Dead, nebudou zklamáni a  je to fakt dobrý film.

Těm, co viděli kult a  teď by ho chtěli hledat v  tomto filmu - radím: „nehledejte, řekněte si, že je to úplně nezávislý film, co má pramálo s  původním Evil Dead společné“ - a  pak také nebudete rozhodně zklamáni.Zná někdo Evil Dead z  roku 1981, slavný kulťák, který tady běžel „na tajňačku“ na VHS_kách a  sháněl se na takzvaném „blešáku“ pod názvy, jako „Duch lesa“, „Lesní duch“, „Chata“ a  podobně? No tak pokud tenhle majstrštyk znáte, pak následující recenze je určena vám. A  vy ostatní berte tuhle recenzi něco jako upoutávku na skvělý horor a  ty porovnávací kritické části prostě neřešte ;o)


Stručně akčně z děje:

Vizuální stránka filmu je velice zdařilá. Krevními destičkami v  tekuté podobě se rozhodně nešetří a  v  závěru, kde krev prší jako déšť všude možně - si myslím, že takové záběry hned tak neuvidíte. Tipy a  triky v  podobě gore_sado_maso hrátek - jsou na hodně slušné úrovni a  museli si s  tím pořádně vyhrát, aby to vypadalo tak, jak to vypadalo - hlavně ta srandička, jak si jedna holčina předizajnovává původně roztomilou papulku do půl šklebu „ala Joker“ a  nebo jak si tím samým žileťákem v  přímém záběru rozpižlá lidský jazyk na rozeklaný hadí. Těch pár amputací končetin se jim také povedlo, ale tvůrci tak nějak popustili uzdu fantazii až moc, protože aby si někdo jen tak elekrickým nožem „on-lajn“ bez umrtvení uřezal ruku a  nedosral se z  toho také „on-lajn“ v  přímém přenosu - tak to pochybuji. Kamera je slušná, střih také celkem dost dobrý.. tak JAK TO, že mi to furt nejde pod frňák?? Řeknu vám proč - můžou si za to tvůrci sami, protože nahustili všem okolo do světa, že „to bude remejk Evil Dýdka a  néstrašňéší filmisko všech filmových járů“ a.. tím sami sobě nastavili tu lajsnu moc vysoko a  nedostali se přes ni.

Jenže.. v  první řadě se měli tvůrci vykašlat na kopírování názvu kultovního díla a  na to, že je to „remejk“. Kdyby to udělali, tak těch pár narážek na Evil Dead z  jedenaosmdesátého by měli pak opravdu jako třešničku na dortu, bonus a  dokonce bych si dovolil tvrdit, že fandové „Chaty_Lesního ducha_Ducha lesa_Zlé smrti_a já nevím pod jakým názvem to tady ještě kdysi běželo v  dávných dobách“ by se nejednou zatetelili blahem, když by si uvědomili odkaz na jejich kultovního „miláška“. Ale takhle se tvůrci nevyhnuli tvrdému hodnocení, zkoumání a  hlavně porovnávání s  kultem a  v  tomto případě bohužel moc neobstáli. Být jiný název filmu bez těch keců na „remejk“ - tak řeknu, že je to sakra slušný horor, takový trochu „Nezvratný osud pokřížený hodně Saw-em“, strašidelnosti to sice dosahovalo maximálně tak z  poloviny původního originálu, spíše to jelo lajnu poplatnou gore odnoži hororů, kdy strach není až tak důležitý a  důležité jsou hlavně různé amputačky, zohyzďovačky a  jiné libůstky, které mají diváka spíše znechutit a  dohnat k  nějakému tomu blitíčku, než pořádně vylekat. Mimochodem - musím uznat, že blitíčko ve vlasech v tom filmu, zbarvené do všelijakých odstínů červené - bylo fakt nic moc.. ale jinak v  pohodě, nic, proč by nutně někdo musel utíkat z  kina :o)

Alvarez snahu měl. Je vidět, že do toho dal kus svého umění, ale bohužel neukočíroval všechno tak, jak by se na „remejk“ slušelo. V  první řadě by mě zajímalo, kde nechal Samuel Raimi oči, když ten scénář četl, protože pochybuji, že jej přímo pomáhal psát. Maximálně možná něco načrtl. Ale na něj mi to teda vůbec nesedí. Není přece normální, že by to takto dějově nevyvážené pustil ven. Takže scénář fakt nic moc a  strašně mi tam chyběly Bruceovy (Ashovy) hlášky! Tady jsou postavy dost nevýrazné, jedna jako druhá a  scénař by byl dobrý výhradně pro nezávislý film a  ne pro remake!

Pojďme dál - „mjůzik“ a  jiný zvukový doprovod - na začátku filmu je jedna taková „divácky tetelící“ narážka na kult a  to téměř v  podobě zvuku „join us“, ale.. to je asi tak zřejmě všechno, co se zvukových kulis spojených s  původním kultem týká, že? Siréna na konci je dobrý tah, ovšem vzhledem k  „remejku“ by nebylo od věci spíše dát místo sirény „kvílivý“ zvuk, jako byl v  originále. A  kdepak je to slavné „join us“, neboli „pojď k  nám.. přidej se k  nám“?? No není.. teda já si toho nevšiml. Vy ano?? Taky mohli ukecat zvukového mága LoDucu, aby jim trochu ty zvuky usměrnil, popřípadě, když už je to ten „remejk“ tak snad i  vytvořil podobné, no ne?


Závěr a srovnání s původním Evil Dead (1981):

být to „neremejk“, dávám 85%, ale že je to „remake Evil Dead a  nejděsivější film všech dob, co jste kdy prej viděli“, tak dávám maximálně 70% a  to můžou být sakra ještě rádi, protože TAKHLE se jméno kulťáku nebere nadarmo do huby. To teda fakt ne!

Srovnání s  původním Evil Dead, co se týká hororu - 30% (chybí vůdčí a  hláškovací postava! To nemohli taky sehnat někoho, jako byl Brůs před pětatřiceti lety??) Když už se, krucinál, točí remake nějakého filmu, tak z  toho MUSÍM cítit jasný odkaz na daný původní film a  ne že díky názvu ty odkazy tam budu hledat!

Hodnocení hororu nezávisle na remake původního díla s  tím, že se spíše jedná o  gore-horor - 70%

Ti, kdo neviděli původní Evil Dead, nebudou zklamáni a  je to fakt dobrý film. Těm, co viděli kult a  teď by ho chtěli hledat v  tomto filmu - radím: „nehledejte, řekněte si, že je to úplně nezávislý film, co má pramálo s  původním Evil Dead společné“ - a  pak také nebudete rozhodně zklamáni.

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz