El guardián invisible (2017) - 85% výborné kriminálky

krimi / mystery

Skvěle natočená kriminálka. Pokud máte rádi tenhle žánr, tak si udělejte pořádné kafisko, sežeňte kýbl popcornu a užívejte si podívanou. Opravdu se to povedlo.

Tedy - nečekejte žádnou akční podívanou. Tohle je ryzí kriminálka jak ze staré školy - hezky poctivě propracovaná a správňácky syrová jako kus Iberské šunky.

Ach jo.. Řeknu vám, že rodina je vážně základ. A některá rodinka, hlavně její členové, jsou občas k nezaplacení.. No ale co, raději jdu popsat jeden velice zajímavý snímek od Španělských a Německých tvůrců. Pokud jste už dlouho neviděli takovou tu doslova Dejvido_Lynčovskou kriminální thrillerovku, pak dál nehledejte - je to tenhle snímek.


O čem to zhruba je:

ocitneme se ve Španělském maloměstském podhůří, kde nějaké hovado vraždí náctileté holky. Když říkám náctileté, tak tím myslím 13-14 let. No a tenhle magor je navíc vždycky naaranžuje hezky na břehu horského potůčku, smyje z nich mejkap + obřadně vytuní další části těla.

Na scéně se objevuje fešná policejní inspektorka, která shodou okolností z této oblasti pochází. A začíná se pořádně policejně makat, jen to sviští. Madam inspektorová dokáže totiž pracovat 24 hodin v kuse.
No a co, je mladá, tak něco vydrží, ne?

Policajtka si ovšem také zároveň musí řešit i své ryze osobní rodinné problémy. Jako dítě to neměla vůbec jednoduché, jak se dozvíme z občasných flashbacků. Sice jsem kdysi viděl "Orfanato", ale i tak Španělé dokážou překvapit občasnou syrovou brutalitou ve vztahu k dětem. (Víte, jak vypadá takové stříhání malého dítěte zcvoklou matinkou? Nevíte? Tak tady to uvidíte..)

Přes pilnou práci inspektorky a celého jejího týmu vraždy přibývají. Navíc se začínají ozývat názory, že ty dívčiny zřejmě likviduje Baskická mytologická postava - Basajaun, která v lesích přebývá. Tedy jakýsi Španělský Bigfootek. Jenže ten přece naopak všechny chrání a je pánem lesů.. nebo ne?

A jak vražd přibývá, začíná stoupat napětí nejen v městečku.. KDO je teda ten zmetek? O co mu jde? Proč to dělá?


Závěr a hodnocení:

Skvěle natočená kriminálka. Pokud máte rádi tenhle žánr, tak si udělejte pořádné kafisko, sežeňte kýbl popcornu a užívejte si podívanou. Opravdu se to povedlo. Tedy - nečekejte žádnou akční podívanou. Tohle je ryzí kriminálka jak ze staré školy - hezky poctivě propracovaná a správňácky syrová jako kus Iberské šunky.

Tenhle film vás pohltí, sežvýká a na konci vyplivne pořádně zpracované.

No ano, někdy nám děj škobrtne v logice. Ovšem zdálo se mi, že je to škobrtnutí záměrné, které má diváka nasměrovat na nesprávnou stopu, aby si pak o to víc užil pointu.

Občas nechutně názorná a surová ukázka, jak se týrají dětičky.. (ne, netýká se to těch zavražděných dívčin. Kupodivu..)

Mysteriózní tajemno a záhadno - byl dobrý tah, ovšem tady mohli mnohem víc využít nabízený potenciál. Škoda.

Matka policejní inspektorky by spíš potřebovala vymítače, než psychiatra. Navíc právě tahle dějová odnož mi připadala dost samoúčelná..

Zajímavý poznatek - my máme Krakonoše, Španělé, tedy hlavně Baskové mají - Basajauna. Ale náš Krakonoš je náhodou větší borec a navíc má sojku práskačku, abyste věděli. Takže co? Takže jasně, že fandíme našemu Krakonošovi, pánovi hor!

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz