Bitevní loď (2012) - 85% za kuřecí burrito do pěti minut :o))

sci-fi / action

I přes ty všechny pozérské úsměvné srandičky a jasnou mariňáckou US_NAVY agitačku má tohle dílko říz. Na nic si nehraje a je to téměř komicky komiksově dokonalé. Hrdinští pozemšťané opět zvítězili, důchodci dokázali, že se s nimi dá počítat, burritový cvok sbalil největší kočku z filmu a člověk se najednou cítí aspoň chvilku spokojeně, že všechno nakonec dobře dopadlo, že dobro opět zvítězilo (tedy - jakože lidstvo přežilo), jak to má ve správné sci-fi pohádce být. Prostě nádhera a nenechte si to ujít!"Jestli jsou někde tam ve vesmíru inteligentní bytosti a přiletí sem, zahrajeme si na Kolumba a Indiány. A my tu budeme za Indiány…"

Svérázná sci-fi akční podívaná na motivy známé deskové hry "lodě" - to jako vážně? Ano, opravdu to jde a divili byste se, jak moc dobře to jde.


Pár dějových spoilerků:

Hawai, vědecká stanice zkoumající možné navázání kontaktu s jinými civilizacemi, vysílá do vesmíru pomocí svých sesynchronizovaných satelitů a družice soustředěný laserový paprsek nesoucí nejdůležitější údaje o planetě Zemi. Pokud by na druhé straně někdo tam v dálce vážně inteligentně existoval, jistě bude vědět, co s tím.

- O několi týdnů později -

Jmenujete se Hopper, jste mladý, máte staršího bráchu u námořnictva, který má snahu se vám furt montovat do života a právě slavíte narozeniny v baru. Lijete do sebe jednu Tequilu za druhou a váš brácha vám marně valí šrouby do hlavy s tím,
že je potřeba myslet na budoucnost a že by nejlepší bylo jít do námořnictva, kde je i on. Vy máte jiné zájmy a ve chvíli, kdy k baru přistoupí nádherná krasavice s tělem vystajlované Bárbí, máte rázem jasno - tuhle krásku musíte sbalit, i kdyby co bylo. A navíc - bude to krásný dárek k těm vašim jinak singláckým narozeninám.

Marně vás brácha upozorňuje, že
ta slečna je dcera námořního admirála a s nikým se nesejří. Bráchovy kecy máte na háku a když se od slečny dovíte, že je hladová a že by si dala kuřecí burrito, slíbíte jí, že do pěti minut ho dostane.

Kde seženete burrito? Jasně, že v nejbližším hypermarketu. A že už se právě zavírá a vy se tam nedostanete? V klidu.. Jsou i jiné způsoby. Tequila dává křídla nejen vašemu myšlení, ale i tělu. Dostáváte se do obchodu přes strop větracím oknem a protože jste nametený, jak sysel, tak to odnese i pár regálů, ale to přece nevadí. Hlavně že už máte to burrito, za které poctivě necháváte peníze hezky u pokladny, aniž by vám došlo, že je to pakatel, když jste na regálech a stropě udělali mnohem větší škodu a už se zase sápete zpět přes střechu ven. To, že jsou slyšet policejní sirény - nevnímáte. Důležité je, že ta bohyně celá udivená stojí venku před barem i s ostatními lidmi a jistě čeká jen na splnění vašeho burritového slibu. A když vás obklíčí policajti a vy nedbáte jejich pokynů a když do vás střelí taserem a dostanete tak do zad pecku několik tisíc voltů, tak stejně vám to nezabrání z posledních sil hrdě předat té Bárbí_slečně to její burrito.

- - -

Ležíte ve vaně a snažíte se nevnímat bráchův řev,
že jste budižkničemu a že jste mu to pěkně u námořnictva zavařil, protože všichni už vědí, jakého má debilního bráchu. A protože jste to tentorát už fakt přehnali, nezabírá na bráchu ani vaše kňučení o šrámech od taseru na zádech, ani žádné vysvětlování a protože je starší, tak vaše další budoucnost je jasná - jdete k námořnictvu a hotovo dvacet!

- - -

Koná se RIMPAC - tedy vojenské námořní cvičení států NATO a ve volných chvílích cosi jako námořnické sportovní klání mezi jednotlivými členskými státy  NATO. Vedete svůj fotbalový tým proti týmu z Japonska a strašně si lezete na nervy s jejich lídrem. Vaše nevraživost dojde tak daleko, že si nakonec dáte před držky a místo toho abyste admirála požádal o svolení randit s jeho dcerou, jste tím samým admirálem potupen a je vám sděleno, že po RIMPACu budete s hanbou propuštěn z armády…

A zatímco marně přemýšlíte, jak z té šlamastyky ven a jak to vysvětlíte hlavně té Bárbí přítelkyňce a bráchovi, poblíž naší planety Země se objevují tři neznámá mimozemská "plavidla" podivného tvaru a vstupují do atmosféry. Po původním předpokladu, že jde o meteority, nastává obrovská panika napříč spektrem od Pentagonu až po NASA,
protože meteority přece neumí manévrovat…

Dvě neznámá plavidla spadnou do moře a jedno, které se srazilo s družicí, zdemoluje Honkong. Z trosek vědci zjistí, že jde opravdu o neznámá plavidla odjinud a že to nejspíš budou průzkumníci, takže pokud uznají, že Země je pro ně dobré místo, může nastat velký problém.

Plavidla, která spadla do moře, se aktivují, vytvoří kolem sebe do okruhu několika mil energetický štít a pod tímto štítem se společně octnou jak lodě RIMPAC, tak i dvě neznámá plavidla.

Po vzájemném "oťukávání" i mariňáci rychle pochopí, že tohle nebudou žádní hodní UFOnci typu "Í-Týho, co volá domů", ale pořádně bezcitní a dobyvační parchanti. A když je na vaší lodičce zabit váš kapitán a když je potopena díky konfrontaci s těma zmetkama ufonskýma i loď vašeho bráchy, který tak hrdě padl za vlast a lid a vy podle protokolu díky své šarži máte být kapitánem, který nutně musí nějak těm ufošmejdům nakopat řiť (nebo cože to vlastně mají) - dojde i vám, že se začíná úplně od základů měnit vaše budoucnost a váš život.

Vaše válečné tažení proti vesmírné invazi právě začíná…


Závěr a hodnocení:

no samozřejmě - je to ulítlá JůEsEj póza, kde všichni hrdě umírají pro vlast, staříci se starou rachotinou, co pamatuje Pearl Harbor a která je povolána do služby i se všemi důchodci na palubě a za zvuků ACDC se vydá do boje společně s Hopperem proti největšímu emzáckému esu na hladině + milion dalších neskutečných nesmyslů a klišé. Jenže víte vy co? Já se fakt skvěle bavil a zdá se, že hodně lidí zapomíná na to podstatné - že u takových filmů máte vypnout mozek a… prostě všechno a jen se skvěle bavit.

Jasně, že v reálném lajfu by se s náma emzáci nesrali. A už vůbec by s námi ani nebojovali, takže všechny tyhle "blokbááástry" jsou opravdu jen ryzí filmová fantazie a imaginární poměřování jistých částí těla s emzákama, kteří zase mají jiné části těla. Je vám jasné, že taková extraterrestriální hovada by nás nejspíš nechala vychcípat dřív, než by sem dorazili jejich první "osadníci", že? Stačil by jim jediný nepozemský agresivní virus.

Ale k filmu - i přes ty všechny pozérské úsměvné srandičky a jasnou mariňáckou US_NAVY agitačku má tohle dílko říz. Na nic si nehraje a je to téměř komicky komiksově dokonalé. Hrdinští pozemšťané opět zvítězili, důchodci dokázali, že se s nimi dá počítat, burritový cvok sbalil největší kočku z filmu a člověk se najednou cítí aspoň chvilku spokojeně, že všechno nakonec dobře dopadlo, že dobro opět zvítězilo (tedy - jakože lidstvo přežilo), jak to má ve správné sci-fi pohádce být. Prostě nádhera a nenechte si to ujít!


- - -

Víte co mají společného leguán a emzáci? Tak to se ve filmu určitě dozvíte. A ne, podoba to vážně není ;o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz