Anihilace (2018) - 75% za jízdu na tripu bez tripu ;o)

sci-fi / mystery / horror

Vizuální stránka je opravdu psychedelicky úchvatná. Myslím si, že to, co tam bude k vidění, nejspíše zažívají jenom lidé závislí na různých drogách, třeba LSD a podobně. K ničemu jinému se to nedá přirovnat.

Je to "rajské peklo" převedené do filmové podoby. Je to jízda na tripu bez tripu a to občas doslova."Budiž světlo" - říká se v Bibli, knize všech knih. Ovšem pokud takové světlo ve formě jakési bludičky přiletí odkudsi z vesmírných dálav a v naší atmosféře zanechá takovou chemtrailsově vystajlovanou "čáru", že z toho všichni konspirátoři mají Vánoce a když navíc tahle bludičková světlice zakotví u jakéhosi majáku na pobřeží moře, začne na něj hezky zářit takovým způsobem, že to začne lákat i armádu - tak to už v knize knih určitě nenajdete a obávám se, že svaté to "světlíško" asi taky zřejmě moc nebude…

Kdo z vás četl knihu Anihilace od Jeffa VanderMeera, pak už má jasno, o čem film bude. Ti, co nečetli, mají možnost shlédnout zvláštní a nevšedení film, který bych žánrově zařadil asi takto - komorní sci-fi trošku šmrcnuté mysterióznem a hororem. Ne, nečekejte žádné dech beroucí CGI super akční vychytávky, jako ve fimech od Emmericha, nebo Baye, či jiných sci-fi režisérů. A přesto si troufám tvrdit, že je tenhle film začínající kulťárnou, který má své specifické obecenstvo zajištěno.


Trochu dějových paprsků pro seznámení s Neznámem:

jste bioložka, bývalá mariňačka a "pančelka" v jedné osobě. Máte svůj pohodový a klidný život. Máte své žáky, své přednášky a jediné, co vám tu dokonalost kazí, je váš šmajchl_heroueskový přítel, se kterým byste ráda někdy měla rodinu, jenže on jak na potvoru zase musí na nějakou tajnou misi. Jste na to zvyklá a když na vaše dotazy nesmí říci, do jakého pekla kdesi na té Zemi má zase narukovat, dál to neřešíte. Je přece borec, je mariňák, určitě si poradí.

Jenomže když se ten váš Gigolo od maríny neobjevuje už rok, začnete se smiřovat s tím, že se mu dostalo té nebývalé cti "padnout pro vlast a lid" a vaše pohodová budoucnost má rázem strašlivou trhlinu. Marně vás kolega z práce lanaří na nějakou grill párty. Nechcete, nejdete a nedáte si vysvětlit, že "už je to přece rok a že nemůžete být pořád sama". Navíc - stejně se cítíte provinile, protože jste s tím kolegou prováděla jistá předáváni genetických informací a v hloubi duše se teď za to stydíte a cítíte, že jste zradila svého zmizelého přítele. A co uděláte, když nepůjdete na tu grill_párty? Jasně, že vymalujete ložnici. Co jiného asi? ;o)

A jak si tak hezky válečkujete ty modré stěny, aby vždy bílé byly a vy byla za rasistku, najednou za vámi přijde váš zmizelý miláček. To se ví, že máte hned romanticko_Stýlovatou radost, kdy slzičky tečou proudem a vy ho objímáte, omuckáváte a chcete po něm vysvětlení - prostě děláte všechny ty typicky ryze ženské věci, co se dělají, když se objeví někdo, o kom si myslíme, že je navždy pryč.

Radost vás však přejde, protože to sice váš Boy_Friend je, ale moc nemluví, nic si nepamatuje, má okno jako kdyby celý rok někde chlastal v jednom tahu. Když se napije ze sklenice s vodou, zjistíte, že krvácí a že má asi hodně velké problémy. A když ho odvážíte sanitkou do špitálu, tak vás zastavuje vojenská zásahovka a než řeknete švec, dostanete takovou dávku uspávadel, že z toho máte po probuzení blicí kocovinu…

Po probuzení také zjistíte, že vás převezli na nějaké místo poblíž velice zajímavého úkazu, kterému říkají "zóna". Ta zóna prý vznikla, když odkudsi přiletělo nějaké světlo a začalo zářit na maják u moře. Vytvořila se jakási psychedelicky podmanivě zajímavá světelná bariéra okolo toho místa, co vypadá, jako když nafouknete obrovskou mýdlovou bublinu a posadíte ji na zem a necháte ji z poloviny trčet ze země, takže ve finále máte slušivou "skoro polokouli" hrající duhovými barvami a obrovských roměrů. A taky se dozvíte, že ta zóna se postupně rozšiřuje a že je jako peklo, protože co peklo zchvátí, nikdy nevrátí a už tam šlo několik lidí a taky jednotka mariňáků, ale nikdo se nevrátil, až se najednou objevil váš miláček, který momentálně umírá v laboratoři pár metrů od vás na selhání orgánů.

Co tedy, jako milující přítelkyně uděláte? Samozřejmě, že si na to peklo půjdete posvítit, protože jste přece mariňácká bioložka a to by tak hrálo, aby cosi na tom úkazu nehrálo.

No a zatímco pořád stojíte u zábradlí v té tajné vojenské mobilní pevnosti a hledíte na tu prapodivně podmanivou tajemnou a výhružnou nádherně probarvenou stěnu jakési "zóny", zjišťujete, že nejste jediná žena, která tam chce vyrazit.

Pár dní na to vyrážíte a procházíte tou tajemnou psychedelicky probarvenou stěnou. Co vás čeká uvnitř? Jo tak to už se na to musíte podívat sami, protože bych vám nerad zkazil různá zajímavá překvápka.


Závěr a hodnocení:

podotýkám, že i když je to hlavně ze začátku dějově hodně komorní, rozvláčné a pomalé a také je to občas rozvláčné dějově i když už jste v "zóně", nudit se určitě nebudete. A z té rozvláčnosti občas vystřelí nečekaně i pár ryze akčnějších a hororovějších chvilek takového rázu, že budete údivem zírat.

Vizuální stránka je opravdu psychedelicky úchvatná. Myslím si, že to, co tam bude k vidění, nejspíše zažívají jenom lidé závislí na různých drogách, třeba LSD a podobně. K ničemu jinému se to nedá přirovnat. Je to "rajské peklo" převedené do filmové podoby. Je to jízda na tripu bez tripu a to občas doslova.

Hlavní roli si zahrála Natalie Portman a zahrála to s noblesou její vlastní, takže skvěle a velice emočně uvěřitelně. Ostatní herečky se také snažily.

Jediné, co bych tvůrcům vytkl, je právě ta občasná dějová rozvláčnost, takže to trochu působilo, jako byste se dívali na nově vystajlovanou Odysseu 2001 a působilo to místy i jako takový nezávislý počin.

Konec filmu je taky zajímavý a jasně nám ukazuje na možnost zfilmování dalších dvou knižních pokračování Anihilace.

- - -

Tenhle film má být v kinech pouze v USA a Kanadě a mimo tyto státy se má dostat jen té správné fanouškovské základně.
Tak snad bude k dostání alespoň v obchodech. Prozatím zřejmě budete nuceni využít i jiné, nejmenované, zdroje…

- - -

Nikdy bych nevěřil, že fosforový granát má takovou obrovskou moc. To pochopíte až v tomhle dílku ;o)

- - -

(autor recenze: Radomír Hanzelka)

Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.


počítadlo.abz.cz