Kdysi, v pradávných dobách, byli Bohové malicherní a stíhali lidstvo útrapami. Pak se narodil Herkules a měli tak trochu po ptákách.
No a teď si takový námět přizpůsobte pro Ameriku, poupravte, vystajlujte různými novějšími zmodernizovanými bajkami a máte námět na velice zajímavý seriál.
Vím, že není dobré moc spoilerovat. V tomto případě bych přece jen udělal větší výjimku. Ti z vás, co četli stejnojmennou knihu od Neila Gaimana - ani nemusí číst tuhle recenzi. Přesně vědí, o co půjde. Ti z vás, kteří neznají ani Neila, ani jeho knihu, tak byste se v ději mohli ztrácet. Pro vás tedy trochu popisu nebude na škodu, co myslíte?
Hrubý popis děje (aneb - co se to vlastně v tom seriálu děje??):
Odedávna, když se rodili lidé, rodili se s nimi i jejich bohové, které tito lidé uctívali a na oplátku, když to vezmeme skrz historii napříč - žádali od nich ochranu, lepší úrodu, aby sousedovi chcípla koza, aby měli více zlata, peněz, lepší fáro, hezčí ženu, než má ten parchant zazobaný odnaproti - a tak podobně. A jak lidé umírali, umírali s nimi i jejich bohové. Jenomže pro takového Boha je nejhorší právě to, když je zapomenut. A co udělá takový pan skoro Všemocný? Začne se starat o to, aby zapomenutý nebyl.
Amerika je země národů. V podstatě, že jo? Každý národ měl a má nějaké své Bohy. Indiáni měli svá božstva, Vikingové, kteří dorazili k břehům o stovky let dříve, než Kolumbus - taky měli svá božstva a dnešní emigranti z Evropy do Ameriky si taky vozí svá božstva. Amerika je země Bohů. Tito bohové se dělí na staré a mladé. Staří Bohové mají své tradice a svůj styl. Mladší Bohové jsou naopak neposední, protivní, drzí a nerespektují ty staré. A máme tu co? No samozřejmě, že takovou „válku hvězd“ mezi různými Bohy a Božátky.
V seriálu, většinou vždy na začátku každého dílu, je nějaký flashback vztahující se buď k nějakému ději v minulosti Ameriky a nebo k nějaké z hlavních postav. Takže uvidíme, jak dopadli první Vikingové u břehů Ameriky, navštívíme otroky v podpalubí lodi někdy v roce 16XX a nebo se naopak dozvíme více ze života hlavních hrdinů.
Válka mezi Bohy v Americe je na spadnutí. Každý z nich chce co nejvíce uctívačů (rozuměj - běžných a na čemkoliv závislých lidí) pro sebe. Staří Bohové si přejí nebýt zapomenuti a za to dopřávají smrtelníčkům různé drobné výhody. Mladí Bůžci na to jdou od lesa. Nutí lidi k uctívání moderní technikou, drogami, prostě vším, co je dnes TOP. Máte televizi a často se na ni díváte? Pak už jste se nevědomky stali příznivcem jednoho z těch mladších Bohů. Šlehnete si dávku? Výborně, taky jste nevědomky příznivcem jiného mladého Bůžka. Všichni Bohové žijí z energie smrtelníků právě proto, že lidé se oddávají různým neřestem, závislostem a nebo prostě jen rodově zdědili příslušnost k nějaké víře. Staří Bohové vs. mladí Bohové - to je základní linie příběhu „Bohů z Ameriky“.
Ovšem ani Bohové nemají moc chutí do válečného stavu a tak zakladají různá spojenectví. Začíná přetahování, lanaření a pletichaření.
Jak vlastně vypadají tito Bohové? Představte si, že jako normální lidé. Jako třeba soused od vedle, nebo jako támhleten puberťák, co hňácá voloviny a myslí si, že je největší macho_borec na světě, či jako černá vnadná sexbomba, které žádný chlap, ani žena neodolají. A nebo jako třeba starší pán, co vypadá, jako světák a nic jej nerozhází.
A do toho všeho vstupuje muž jménem Shadow Moon…
- - -
Shadow Moon není zlý člověk. Jen se prostě nechal ukecat tou svou luxusní kočičkou a chlapi, jen tak mezi námi - když vám taková kráska kdykoliv podrží a bude vám říkat „ty moje štěňátko“ - odmítli byste pro ni cokoliv udělat? Shadow neodmítne, protože její plán na vykradení kasína je přece dokonalý…
Uplynuly tři roky. Shadow měl sedět v báni celkem 6 let, ale za dobré chování se má na svobodu dostat už během pěti dnů. Jasně, že si se svým miláčkem často volá (na účet volaného samozřejmě) a když volá i pět dní před propuštěním, má nějaký blbý pocit. Ovšem jeho milovaná jej ujišťuje, že je všechno v cajku. No tak jo…
Je noc. Shadow má divný sen. V tom snu se mu nad hlavou rozpadne strop a on nad ním vidí ležet svou ženu v posteli, jako by se díval do paralelního světa.
„Dobrou noc, moje štěňátko“, popřeje mu tak kráska na druhé straně za stropem…
- - -
Zdrcený Shadow je hned druhý den přednostně propuštěný z basy, protože jeho žena měla v noci nehodu, takže možná to snad stihne na její pohřeb. Menší nedorozumění na letišti jej nakonec dostane do první třídy, společně s podivným staříkem, který vypadá, jako zestárlý světák, co hravě ukecá letušku na jakýkolv drink a říká si Mr. Wednesday.
Pan Středa (Mr. Wednesday) nabídne Moonovi práci. Ten ho samozřejmě pošle do háje. Aby ne, když má jiné starosti a navíc má doma slíbený jistý flek v posilovně u svého super kámoše. Akorát nějak nechápe, proč Střeďák kecá cosi o tom, že „zřejmě tu práci mít nebude…“ Ale co - staří lidi toho nakecají.. Vizitku od Středy si nechá a dál to neřeší.
Shadow Moon se záhy doví, že jeho milovaná manželka zemřela při autonehodě s pinďourem v hubě a hádejte, kterého že zmetka byl ten ocas? Jasně, že jeho super kámoše… Takže nejenom, že dostal chudák Shadow parohy, ale navíc je opravdu bez práce. Jak to mohl ten stařík vědět? Vždyť ho nemůže znát! Je snad nějaký Vševěd?
Než shlédnete celý první díl, už víte, že Shadow nakonec tu práci vezme. Plat je slušný a práce není zas tak náročná. Prostě bude k ruce tomuto panu Střeďákovi. Ovšem jak budete dějem seriálu postupovat skrz další díly, zjistíte, že Mr. Wednesday je samozřejmě jeden z těch starých Bohů.
Ušetřím vás přemýšlení - sám Severský Odin je pan Středa. Vikingové ho kdysi přivezli do Ameriky a tak už tam zůstal. Střeďák i se Shadowem navštíví Staroruského Černoboga, který vypadá jak vágus a je to pěkně drsné hovado. A proč ho navštíví? Protože se kdesi koná velký sraz Bohů a Střeďák potřebuje Černobogovu podporu. Černobog samozřejmě všechny poctivě fakuje, ale když zjistí, že Shadow umí hrát stolní hru Dámu, hned si jej oblíbí.
Bohy bychom měli. Už víme, že začínají mezi sebou uzavírat spojenectví. Ale KDO je tedy, sakra, ten Shadow Moon?? Na první pohled pohodový chlápek s občasným smutným psím kukučem, který absolutně miloval svou ženu a která mu říkala „moje štěňátko“. Navíc nemá ani ánunk o nějaké druhé straně naší reality vezdejší a o Bozích. Něvěří na zázraky, nevěří na podivné náhody a na tajemno. Tak JAK TO, že si jej takový Střeďák tolik předchází a klidně mu platí, co si řekne a JAK TO, že jej za podivných okolností postupně lanaří na svou stranu i jiní, naprosto podivní lidé za divných a neuvěřitelných okolností? Přece Bohové na smrtelníky vždycky káleli hodně z vysoka, tak proč tolik tanečků, kolem jednoho člověka??
Závěr a hodnocení:
Kdysi dávno jsem četl Americké Bohy od Neila Gaimana, proto jsem mohl tak trochu ospoilerovat alespoň úvod, abyste se v tom neztratili. Když jsem tu knihu četl, měl jsem zvláštní a nepopsatelný pocit jákéhosi ulítlého mysteriózna. Ten pocit se mi vrátil hned při úvodním dílu tohoto seriálu. Tvůrci se skvěle trefili. Opravdu Gaimanovina, jak vyšitá!
Vizuální stránka je zdařilá a kapitolou samou o sobě jsou různé explicitní scény, někdy doslova až na dřeň. V tomto seriálu můžete čekat fakt občas cokoliv, co by vás ani nenapadlo. Dá se říci, že tohle dílo je něco jako Hra o trůny po Gaimanovsku. K vidění tady máte akční scény jako ze „300“, navíc ještě o level vytuněnější, nebo zobrazení lidských aktérů v plném Evině i Adamově rouše, různé sexuální akty + další a další občas velmi překvapující záležitosti.
Výborný je zvukový doprovod. Už úvodní znělka seriálu překvapí. Podobně kontrastně a velice zajímavě na mě působila zatím znělka z Farscapu. Ovšem znělka k tomuto seriálu je dotažená o něco výš a skvěle podtrhuje Gaimanův svět „za oponou“, kdy za běžným konzumentským Americkýcm hurá_stylem tušíte COSI víc.
Tohle si nenechejte ujít a myslím, že tenhle seriál nasbírá i hodně Emíků (cen Emmy)
Vy, co jste četli Gaimana, vězte, že v první sérii, která má 8 dílů, se dočkáte tak jedné čtvrtiny děje z knihy. Ovšem myslím si, že tvůrci dostanou zelenou k natočení dalších sérií, tak nezoufejte.
Jakpak se asi chová Bohyně sexbomba ke svým uctívačům? A jak si usmířit takového Odina, aby konečně zafoukal vítr a vy se mohli vydat na své kocábce i s kámošema zase dál? To se dovíte taky v úvodních dílech seriálu.
Jo a jestli nevíte, jak to vypadá, když během dvou vteřin dostanete do těla několik stovek šípů, tak se dobře dívejte. Taky jsem docela zíral. Vypadá to, že ti dávní Američtí domorodci byli jinší drsňáci, než jejich dnešní potomci žijící v rezervacích ;o)
- - -
(autor recenze: Radomír Hanzelka)
Na veškerý textový materiál se vztahují autorská práva. Zveřejňování pouze se souhlasem autora. Děkujeme za pochopení.